tel. +370 606 13002
Vox Legalis
  • APIE MUS
  • NAUJIENOS
  • PASLAUGOS
  • KONTAKTAI
  • APIE MUS
  • NAUJIENOS
  • PASLAUGOS
  • KONTAKTAI

NAUJASIS DARBO KODEKSAS: ATOSTOGOS 

9/20/2016

 
Advokatė Inga Pališkienė, VOX LEGALIS
Picture

​Pasikeitus reglamentavimui, straipsnis nebeaktualus. Atnaujintą straipsnį prašome skaityti paspaudus šią nuorodą.
Nuo 2017 m. sausio 1 d. įsigaliojus naujajam Darbo kodeksui, kasmetinės atostogos, į kurias darbuotojas teisę įgijo anksčiau, bus perskaičiuotos, o kai kuriems darbuotojams atostogos gali sutrumpėti. Toliau atsakysime į svarbiausius klausimus, susijusius su atostogų suteikimo pasikeitimais naujajame Darbo kodekse.


​Kaip keisis atostogų skaičiavimo tvarka? 
Naujajame darbo kodekse kasmetinės atostogos bus skaičiuojamos nebe kalendorinėmis, o darbo dienomis: bus suteikiamos 20 darbo dienų (jei dirbama 5 darbo dienas per savaitę) arba 24 darbo dienos (jei dirbama 6 darbo dienas per savaitę) kasmetinės atostogos.

Ar kasmetinės atostogos sutrumpės? 
Kasmetinės atostogos nesutrumpės, jeigu jos imamos visos iš karto, t.y. imant visą mėnesį atostogų, bus suteikiamos 20 darbo dienų, kas atitinka 28 kalendorines dienas. Tačiau jeigu atostogos naudojamos dalimis, jos gali sutrumpėti. Iki šiol darbuotojai turėjo galimybę imti atostogas tik darbo dienomis, pavyzdžiui, atostogauti nuo pirmadienio iki penktadienio, o savaitgalio į atostogas neįrašyti, taip sutaupydami dvi dienas atostogų. Tačiau įsigaliojus naujam Darbo kodeksui, taip sutaupyti atostogų dienų nepavyks, kadangi jos bus skaičiuojamos ir suteikiamos tik darbo dienomis. Naujajame kodekse nebeliks darbo laiko sutrumpinimo viena valanda šventinių dienų išvakarėse.

Kas atsitiks su sukauptomis atostogų dienomis? 
Naujasis Darbo kodeksas numato, kad iki kodekso įsigaliojimo darbuotojų sukauptos atostogos turės būti perskaičiuojamos, t.y. už kiekvienas 7 kalendorines dienas atostogų suteikiant 5 darbo dienas kasmetinių atostogų (jeigu dirbama 5 dienas per savaitę) arba 6 darbo dienas (jeigu dirbama 6 dienas per savaitę). Norint apskaičiuoti turimų atostogų kiekį darbo dienomis, reikėtų iki 2017 m. sausio 1 d. sukauptas atostogas padauginti iš 5 ir padalinti iš 7 (esant 5 dienų darbo savaitei).

Ar išlieka teisė į „mamadienius“ ir „tėvadienius“? 
Įsigaliojus naujajam Darbo kodeksui, išliks dabartiniame kodekse numatyti „mamadieniai“, o teisė turėti pusę darbo dienos laisvo laiko pirmąją mokslo metų dieną išplečiama, suteikiant ją tėvams, auginantiems vaikų iki 14 metų (šiuo metu – tik iki 12 metų).

Ar išsaugosime atostogas „už stažą“? 
Naujasis Darbo kodeksas numato, kad darbuotojams už ilgalaikį nepertraukiamąjį darbą toje pačioje darbovietėje suteikiamos papildomos atostogos. Tačiau papildomų atostogų trukmę, suteikimo sąlygas ir tvarką nustato kolektyvinės sutartys. Tad jeigu įmonėje nebus sudaryta kolektyvinė sutartis, papildomos atostogos darbuotojams nepriklausys. Nebeliks pailgintų kasmetinių atostogų darbuotojams, vieniems auginantiems vaiką iki keturiolikos metų arba neįgalų vaiką iki aštuoniolikos metų.

Ar turės teisę į atostogas dirbantieji pagal „nulio valandų“ darbo sutartis, dirbantieji ne viso darbo laiko režimu? 
Darbas ne viso darbo laiko sąlygomis dirbantiems darbuotojams nesukels ribojimų nustatant kasmetinių atostogų trukmę.  Jeigu darbo dienų per savaitę skaičius nėra 5 arba 6, o yra mažesnis arba skirtingas, darbuotojui turės būti suteiktos ne trumpesnės kaip keturių savaičių trukmės atostogos.

Kas turės teisę gauti ilgesnes atostogas? 
Prailgintos atostogos bus suteikiamos darbuotojams iki 18 metų ir neįgaliems darbuotojams, bei darbuotojams, kurių darbas susijęs su didesne nervine, emocine, protine įtampa ir profesine rizika, taip pat kurių darbo sąlygos yra specifinės. Šių darbuotojų pareigybių sąrašą, kaip ir iki šiol, nustatys Vyriausybė. Darbo teisės normose ar darbo sutartyse galės būti nustatytos ilgesnės trukmės ir kitų rūšių atostogos, papildomos lengvatos pasirinkti kasmetinių atostogų laiką, nustatyti didesni mokėjimai už kasmetines ir tikslines atostogas, negu garantuoja šis kodeksas.
​
Kaip bus suteikiamos atostogos? 
​
Atostogos bus suteikiamos pagal kasmetinių atostogų suteikimo eilę darbovietėje. Tokia eilė sudaroma kolektyvinėje sutartyje ar darbdavio ir darbo tarybos susitarime, ar kitose darbo teisės normose numatyta tvarka nuo birželio 1 dienos iki kitų metų gegužės 31 dienos, jeigu juose nenustatoma kitaip. Įmonėms, kurių vidutinis darbuotojų skaičius yra mažiau kaip 10 darbuotojų, kasmetinių atostogų suteikimo eilės nustatymo taisyklės nebus taikomos, o kasmetinės atostogos suteikiamos šalių susitarimu. Be to, tokie darbdaviai galės nesuteikti darbuotojui kasmetinių atostogų, jeigu darbo santykiai su darbuotoju trunka trumpiau negu vienus metus, tačiau turės išmokėti kompensaciją už nepanaudotas kasmetines atostogas.

Comments are closed.
Visos teisės saugomos © 2018. Advokatės Ingos Pališkienės kontora Vox Legalis