tel. +370 606 13002
Vox Legalis
  • APIE MUS
  • NAUJIENOS
  • PASLAUGOS
  • KONTAKTAI
  • APIE MUS
  • NAUJIENOS
  • PASLAUGOS
  • KONTAKTAI

Naujasis Darbo kodeksas: atostogos nuo 2017 m. liepos 1 d.

6/13/2017

 
Advokatė Inga Pališkienė, VOX LEGALIS
Picture
                       
Naujasis Darbo kodeksas įsigalioja pačiame vasaros atostogų įkarštyje - nuo 2017 m. liepos 1 d. Todėl tiek darbuotojams, tiek darbdaviams kyla daug klausimų, kas keisis suteikiant atostogas įsigaliojus naujam Darbo kodeksui. Toliau atsakysime į aktualiausius klausimus apie tai, kaip atostogausime nuo 2017 m. liepos 1 d. įsigaliojus naujam Darbo kodeksui.


  1. Kaip keičiasi atostogų skaičiavimo tvarka? Nuo 2017 m. liepos 1 d. kasmetinės atostogos skaičiuojamos nebe kalendorinėmis, o darbo dienomis: suteikiamos 20 darbo dienų (jei dirbama 5 darbo dienas per savaitę) arba 24 darbo dienos (jei dirbama 6 darbo dienas per savaitę) kasmetinės atostogos. Tai atvejais, kai darbuotojo darbo dienų per savaitę skaičius yra trumpesnis ar skirtingas, nei 5 ar 6 darbo dienos, darbuotojui turi būti suteiktos ne trumpesnės kaip 4 savaičių trukmės atostogos.
  2. Ar kasmetinės atostogos sutrumpėja? Kasmetinės atostogos nesutrumpėja, jeigu jos imamos visos iš karto, t.y. imant visą mėnesį atostogų, bus suteikiamos 20 darbo dienų, kas atitinka 28 kalendorines dienas. Tačiau jeigu atostogos naudojamos dalimis, jos gali sutrumpėti. Iki šiol darbuotojai turėjo galimybę imti atostogas tik darbo dienomis, pavyzdžiui, atostogauti nuo pirmadienio iki penktadienio, o savaitgalio į atostogas neįrašyti, taip sutaupydami dvi dienas atostogų. Tačiau įsigaliojus naujam Darbo kodeksui, taip sutaupyti atostogų dienų nepavyks, kadangi jos bus skaičiuojamos ir suteikiamos tik darbo dienomis. Tačiau bus užtikrinta darbuotojų lygybė, kadangi visi darbuotojai galės naudotis vienodu skaičiumi atostogų dienų, nepaisant to, ar jas ima iškart, ar dalimis.
  3. Kas atsitinka su sukauptomis atostogų dienomis? Naujasis Darbo kodeksas numato, kad iki kodekso įsigaliojimo darbuotojų sukauptos atostogos turi būti perskaičiuojamos, t.y. už kiekvienas 7 kalendorines dienas atostogų suteikiant 5 darbo dienas kasmetinių atostogų (jeigu dirbama 5 dienas per savaitę) arba 6 darbo dienas (jeigu dirbama 6 dienas per savaitę). Norint apskaičiuoti turimų atostogų kiekį darbo dienomis, reikėtų iki 2017 m. liepos 1 d. sukauptas atostogas padauginti iš 5 ir padalinti iš 7 (esant 5 dienų darbo savaitei), arba  padauginti iš 6 ir padalinti iš 7 (esant 6 dienų darbo savaitei). Jeigu perskaičiuojant gaunamas nelygus skaičius, jį apvalinti rekomenduojame darbuotojo naudai, nepaisant gauto skaičiaus po kablelio. Pavyzdžiui, darbuotojas yra sukaupęs 16 kalendorinių dienų atostogas, skaičiuojant gauname: 16*5/7=11,42, tad matematiškai turėtume apvalinti į mažesnę pusę, tačiau suteikiant darbuotojui visas atostogas iš karto, gautume dvi savaites ir dvi darbo dienas, t.y. iš viso 12 darbo dienų, todėl apvalinimas į didesnę pusę yra teisingesnis. Sukauptas atostogas, nepanaudotas iki 2017 m. liepos 1 d., darbuotojai galės išnaudoti iki 2020 m. liepos 1 d., tačiau jos jau bus suteikiamos darbo dienomis.
  4. Kas atsitinka, jeigu darbuotojas atostogauti pradėjo iki 2017 m. liepos 1 d., o grįžta jau įsigaliojus naujam Darbo kodeksui? Kadangi atostogos jau suteiktos darbuotojui pagal dabartinį Darbo kodeksą, atostogos neperskaičiuojamos, jos tęsiasi tiek dienų, kiek yra suteikta, o darbuotojas grįžta į darbą įprasta tvarka, t.y. tą dieną, kuri nurodyta dokumente, kuriuo suteiktos atostogos.
  5. Ar išliks prieššventinių dienų sutrumpinimas viena valanda?​ Naujajame Darbo kodekse išliks darbo laiko sutrumpinimas viena valanda šventinių dienų išvakarėse.
  6. Ar išlieka teisė į „mamadienius“ ir „tėvadienius“? Įsigaliojus naujajam Darbo kodeksui, išlieka dabartiniame kodekse numatyti „mamadieniai“, o teisė turėti pusę darbo dienos laisvo laiko pirmąją mokslo metų dieną išplečiama, suteikiant ją tėvams, auginantiems besimokančių vaikų iki 14 metų (šiuo metu – tik iki 12 metų).
  7. Ar išsaugosime atostogas „už stažą“? Naujasis Darbo kodeksas numato, kad darbuotojams už ilgalaikį nepertraukiamąjį darbą toje pačioje darbovietėje suteikiamos papildomos atostogos. Papildomų atostogų trukmę, suteikimo sąlygas ir tvarką nustatys Lietuvos Respublikos Vyriausybė. Pagal Vyriausybės nutarimo projektą, darbuotojams, turintiems ilgesnį kaip 10 metų nepertraukiamąjį darbo stažą toje pačioje darbovietėje, suteikiamos 3 darbo dienos, už kiekvienų paskesnių 5 metų nepertraukiamąjį darbo stažą toje pačioje darbovietėje – 1 darbo diena papildomų atostogų. Darbuotojams, turintiems teisę gauti pailgintas ir papildomas atostogas, jų pasirinkimu bus suteikiamos arba tik pailgintos atostogos, arba prie kasmetinių atostogų pridėtos papildomos atostogos (taip numatyta ir iki šiol).
  8. Kas turi teisę gauti ilgesnes atostogas? Pailgintos penkių savaičių (skaičiuojant darbo dienomis) atostogos bus suteikiamos darbuotojams iki 18 metų, darbuotojams, vieniems auginantiems vaiką iki 14 metų arba neįgalų vaiką iki 18 metų, ir neįgaliems darbuotojams. Darbuotojams, kurių darbas susijęs su didesne nervine, emocine, protine įtampa ir profesine rizika, taip pat kurių darbo sąlygos yra specifinės, gali būti suteikiamos net iki aštuonių savaičių (skaičiuojant darbo dienomis) pailgintos atostogos. Šių darbuotojų kategorijų sąrašą bei konkrečią pailgintų atostogų trukmę kiekvienai darbuotojų kategorijai nustato Lietuvos Respublikos Vyriausybė. Darbo teisės normose ar darbo sutartyse galės būti nustatytos ilgesnės trukmės ir kitų rūšių atostogos, papildomos lengvatos pasirinkti kasmetinių atostogų laiką, nustatyti didesni mokėjimai už kasmetines ir tikslines atostogas, negu garantuoja Darbo kodeksas.
  9. Kaip suteikiamos atostogos? Kaip ir iki šiol, kasmetinės atostogos turės būti suteikiamos bent kartą per darbo metus, bent viena atostogų dalis turės būti 10 arba 12 darbo dienų, arba 2 savaičių trukmės. Už pirmuosius darbo metus visos kasmetinės atostogos paprastai bus suteikiamos išdirbus bent pusę darbo metams tenkančių darbo dienų skaičiui. Už antruosius ir paskesnius darbo metus kasmetinės atostogos bus suteikiamos pagal kasmetinių atostogų suteikimo eilę darbovietėje. Tokia eilė sudaroma kolektyvinėje sutartyje ar darbdavio ir darbo tarybos susitarime, ar kitose darbo teisės normose numatyta tvarka nuo birželio 1 dienos iki kitų metų gegužės 31 dienos, jeigu nenustatyta kitaip. Įmonėms, kurių vidutinis darbuotojų skaičius yra mažiau kaip 10 darbuotojų, kasmetinių atostogų suteikimo eilės nustatymo taisyklės nebus taikomos, o kasmetinės atostogos suteikiamos šalių susitarimu. Be to, tokie darbdaviai galės nesuteikti darbuotojui kasmetinių atostogų, jeigu darbo santykiai su darbuotoju trunka trumpiau negu vienus metus, tačiau turės išmokėti kompensaciją už nepanaudotas kasmetines atostogas.
  10. Kaip mokami atostoginiai? Atostoginiai turi būti išmokami ne vėliau kaip paskutinę darbo dieną prieš kasmetinių atostogų pradžią (iki šiol buvo mokami prieš tris dienas iki atostogų pradžios). Darbuotojo atskiru prašymu atostoginiai mokami įprasta darbo užmokesčio mokėjimo tvarka. Jeigu darbuotojas išeina ilgesnių atostogų nei už vienus kalendorinius metus, atostoginiai jam bus mokami atostogų metu darbo užmokesčio mokėjimo tvarka ir terminais. Jeigu darbdavys uždelsė atsiskaityti už kasmetines atostogas, laikotarpis, kurį buvo uždelsta atsiskaityti, pridedamas prie kitų kasmetinių atostogų, jeigu darbuotojas pateikė prašymą per pirmas tris darbo dienas po kasmetinių atostogų (iki šiol darbuotojas galėjo vienašališkai pratęsti atostogas tiek dienų, kiek darbdavys vėlavo sumokėti atostoginius).
  11. Kokios papildomos apmokamų atostogų galimybės darbuotojams? Darbuotojams, kurių darbo santykiai su darbdaviu tęsiasi ilgiau negu 5 metus, už mokymosi atostogas pagal formaliojo ir suaugusiųjų neformaliojo švietimo programas, jeigu dalyvavimas neformaliojo suaugusiųjų švietimo programoje yra susijęs su darbuotojo kvalifikacijos kėlimu, trunkančias iki 10 darbo dienų per vienus darbo metus, paliekama ne mažiau kaip ½ darbuotojo vidutinio darbo užmokesčio.

Comments are closed.
Visos teisės saugomos © 2018. Advokatės Ingos Pališkienės kontora Vox Legalis