![]() 2017 m. liepos 1 d. įsigaliojo naujasis Darbo kodeksas. Aktualią Darbo kodekso redakciją galite rasti paspaudę šią nuorodą. Poįstatyminių teisės aktų, priimtų įgyvendinant naująjį Darbo kodeksą, sąrašą galite rasti čia. Mūsų rekomendacijos kaip įgyvendinti Darbo kodeksą: Advokatė Inga Pališkienė, VOX LEGALIS ![]() Naujasis Darbo kodeksas įsigalioja pačiame vasaros atostogų įkarštyje - nuo 2017 m. liepos 1 d. Todėl tiek darbuotojams, tiek darbdaviams kyla daug klausimų, kas keisis suteikiant atostogas įsigaliojus naujam Darbo kodeksui. Toliau atsakysime į aktualiausius klausimus apie tai, kaip atostogausime nuo 2017 m. liepos 1 d. įsigaliojus naujam Darbo kodeksui. Seimas po balsavimo galutinai patvirtino naująjį Darbo kodeksą, kuris įsigalios 2017 m. liepos 1 d.
Advokatės Ingos Pališkienės kontoros VOX LEGALIS advokatė Inga Pališkienė išskyrė pagrindines priimto Darbo kodekso naujoves, kurias reikėtų žinoti tiek darbuotojams, tiek darbdaviams. Publikacija skelbta lrytas.lt. Advokatės Ingos Pališkienės straipsnis apie galimybes žemės savininkams, kurių sklypuose yra elektros įrenginiai, prisiteisti piniginę kompensaciją iš ESO skelbiamas naujienų portale lrytas.lt.
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas 2017 m. vasario 22 d. priėmė svarbią nutartį, įtakosiančią ne vieno žemės savininko interesus. Teismo nutartis pakeis iki šiol galiojusią praktiką, kuomet žemės savininkams nebuvo atlyginama už tai, kad jų privačiuose žemės sklypuose yra pastatyti ir AB Energijos skirstymo operatoriaus (toliau – ESO) eksploatuojami elektros įrenginiai. Lietuvos Aukščiausiasis Teismas išnagrinėjo bylą, kurioje ieškovas prašė priteisti iš ESO kompensaciją, mokamą periodiškai vieną kartą per metus už tai, kad ieškovo žemės sklype yra pastatyta 19 ESO priklausančių elektros perdavimo linijos stulpų ir elektros pastotė. Ieškovas nurodė, kad dėl to nuolat patiria nuostolius, kadangi šie statiniai, įskaitant apsaugos zonas, užima 0,199 ha žemės sklypo plotą, jame ieškovas negali užsiimti žemės ūkio veikla. ESO darbuotojai neperspėję atvažiuodavo prie elektros stulpų ar pastotės ir ne kartą sunaikino ten pasėtas žemės ūkio kultūras. Atlikdamas žemės ūkio darbus, ieškovas turėdavo apvažiuoti kiekvieną stulpą ar pastotę, dėl to patirdavo papildomų išlaidų degalams. Teismas išaiškino, kad ieškovas turi teisę gauti piniginę kompensaciją už tai, kad jo sklype yra pastatyti ir eksploatuojami ESO elektros įrenginiai. Nors dėl konkretaus kompensacijos dydžio nustatymo byla grąžinta nagrinėti apeliacinės instancijos teismui, tačiau minėtos nutarties pagrindu kiti žemės savininkai galės reikalauti kompensacijų už jų patiriamus nuostolius dėl žemėje pastatytų elektros tinklų. Advokatė Inga Pališkienė, VOX LEGALIS ![]() Nuo 2017 m. liepos 1 d. įsigalios naujasis Darbo kodeksas, kuris įtvirtins ne vieną naujovę darbo santykiuose. Kuriant naująjį teisinį reglamentavimą kaip vienas iš tikslų buvo iškeltas sumažinti administracinę naštą darbdaviams. Tačiau priėmus įstatymą matyti, kad reikalavimai dėl rašytinio reglamentavimo darbdaviui ne tik nesumažėjo, bet padidėjo. Vienas iš privalomų ir svarbių reikalavimų darbdaviui įsigaliojus naujajam Darbo kodeksui – inicijuoti darbo tarybos darbovietėje sudarymą. Darbo tarybos tampa privalomomis darbuotojų atstovėmis darbovietėse. Nuo 2017 m. sausio 1 d. įsigaliojo nauja Ligos ir motinystės įstatymo, kuris yra vienas iš naujojo socialinio modelio sudėtinių dalių, redakcija. Įsigaliojus naujam įstatymui, ligos ir motinystės socialiniu draudimu draudžiamų asmenų ratas išsiplės. Advokatė Inga Pališkienė aptarė įstatymo pasikeitimus, aktualius tiek dirbantiesiems, tiek verslu užsiimantiems asmenims.
Skaitykite daugiau 2016 m. lapkričio 17 d. Vilniuje advokatė Inga Pališkienė vedė mokymus tema "Naujasis Darbo kodeksas: aktualūs pakeitimai ir būtini pasiruošimo veiksmai darbdaviams". Darbo kodekse keičiama atostogų suteikimo tvarka, liberalizuotas terminuotų darbo sutarčių sudarymas, numatomos naujos darbo sutarčių rūšys, keičiama darbo sutarčių sudarymo tvarka, palengvinamas atleidimas iš darbo, sumažinamos išeitinės išmokos darbuotojams. Tačiau greta šių naujovių, atsiranda nemažai naujų reikalavimų, susijusių su tam tikrų darbo norminių aktų priėmimu darbovietėje, kurie reikalaus iš darbdavių atlikti tam tikrus pasiruošimo naujajam Darbo kodeksui veiksmus. Mokymuose buvo kalbama apie tai, kaip pasiruošti Darbo kodeksui ir kaip sėkmingai jį įgyvendinti.
Advokatė Inga Pališkienė daugiau kaip 10 metų specializuojasi darbo teisės, įmonių teisės, draudimo teisės ir nesąžiningos konkurencijos srityse. Advokatė nuolat dalyvauja įvairiose konferencijose bei seminaruose darbo teisės tematika, veda mokymus, rengia publikacijas aktualiais Darbo kodekso taikymo klausimais. Advokatė nuolat atstovauja tiek darbdavius, tiek darbuotojus teismuose darbo ir nesąžiningos konkurencijos bylose, teikia konsultacijas klientams darbo teisės klausimais, todėl mokymuose daug dėmesio skiriama naujojo Darbo kodekso praktinio taikymo aspektams. 2016 m. lapkričio 10 d. advokatė Inga Pališkienė vedė mokymus Kaune tema "Naujasis Darbo kodeksas: aktualūs pakeitimai ir būtini pasiruošimo veiksmai darbdaviams". Darbo kodekse liberalizuotas terminuotų darbo sutarčių sudarymas, numatomos naujos darbo sutarčių rūšys, keičiama darbo sutarčių sudarymo tvarka, palengvinamas atleidimas iš darbo, sumažinamos išeitinės išmokos darbuotojams. Tačiau greta šių naujovių, atsiranda nemažai naujų reikalavimų, susijusių su tam tikrų darbo norminių aktų priėmimu darbovietėje, kurie reikalaus iš darbdavių atlikti tam tikrus pasiruošimo naujajam Darbo kodeksui veiksmus. Mokymuose buvo kalbama apie tai, kaip pasiruošti Darbo kodeksui ir kaip sėkmingai jį įgyvendinti.
Advokatė Inga Pališkienė daugiau kaip 10 metų specializuojasi darbo teisės, įmonių teisės ir nesąžiningos konkurencijos srityse. Advokatė nuolat dalyvauja įvairiose konferencijose bei seminaruose darbo teisės tematika, veda mokymus, rengia publikacijas aktualiais Darbo kodekso taikymo klausimais. Advokatė nuolat atstovauja tiek darbdavius, tiek darbuotojus teismuose darbo ir nesąžiningos konkurencijos bylose, teikia konsultacijas klientams darbo teisės klausimais, todėl mokymuose daug dėmesio skiriama naujojo Darbo kodekso praktinio taikymo aspektams. Advokatė Inga Pališkienė, VOX LEGALIS ![]() Pasikeitus reglamentavimui, straipsnis nebeaktualus. Atnaujintą straipsnį prašome skaityti paspaudus šią nuorodą. Nuo 2017 m. sausio 1 d. įsigaliojus naujajam Darbo kodeksui, kasmetinės atostogos, į kurias darbuotojas teisę įgijo anksčiau, bus perskaičiuotos, o kai kuriems darbuotojams atostogos gali sutrumpėti. Toliau atsakysime į svarbiausius klausimus, susijusius su atostogų suteikimo pasikeitimais naujajame Darbo kodekse. Kaip keisis atostogų skaičiavimo tvarka? Naujajame darbo kodekse kasmetinės atostogos bus skaičiuojamos nebe kalendorinėmis, o darbo dienomis: bus suteikiamos 20 darbo dienų (jei dirbama 5 darbo dienas per savaitę) arba 24 darbo dienos (jei dirbama 6 darbo dienas per savaitę) kasmetinės atostogos. ![]() 2016 m. rugsėjo 14 d. Seimas nusprendė nepritarti Respublikos Prezidentės veto dėl naujojo Darbo kodekso projekto ir priėmė grąžintą įstatymą be pakeitimų. Naujasis Darbo kodeksas įsigalios 2017 m. sausio 1 d. Advokatė Inga Pališkienė išskyrė pagrindines naujojo Darbo kodekso naujoves, kurias reikėtų žinoti tiek darbuotojams, tiek darbdaviams. Publikacija skelbta lrytas.lt. |
|